Aby wyszukać kota adoptowanego do 2018 r. przejdź na stronę archiwalną

Przekaż 1,5% z podatku na nasze zwierzęta!

Pobierz program PIT

Przeznacz 1,5% podatku
na rzecz naszych zwierząt.

Od 26 listopada 2012 Fundacja Canis jest Organizacją Pożytku Publicznego.

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1,5% podatku

Przez cały rok, a szczególnie wiosną i latem dzwoni wiele osób, które znalazły niesamodzielne kilkudniowe kocięta. Są to maluchy, które zostały porzucone na śmietniku lub podrzucone do piwnicy dzieci domowej kotki czy odebrane (bez sensu) wolno żyjącej kocicy.

Najlepszą i najtroskliwszą matką dla kociąt jest ich własna kocia matka - nie odbierajcie niesamodzielnych osesków ich opiekuńczej matce.

Wszyscy telefonujący do nas nie wiedzą jak zająć się maleństwami.
Jeśli stanie przed Wami wyzwanie wykarmienia niesamodzielnych kociąt (śmierć naturalnej matki lub brak mleka) możecie uratować maleństwa, zastępując im matkę.

Tak wyglądało karmienie naszych maluchów: Fanty i Pepsi.
kliknij na zdjęcie aby powiększyć


Przedstawiamy krótką "instrukcję obsługi" niesamodzielnych maluchów
- od 1 dnia do 4-5 tygodnia życia:

Temperatura wymagana w gnieździe:
Małe kocięta muszą mieć ciepło, trzeba je chronić przed przeciągami. Do czasu ukończenia pierwszego tygodnia życia temperatura w gnieździe powinna wynosić 30-32 °C. Młode koty łatwo się przeziębiają, ponieważ ich naturalna regulacja temperatury jeszcze nie funkcjonuje prawidłowo. Przez pierwsze trzy tygodnie życia temperatura otoczenia młodych powinna wynosić około 30 °C. Najlepiej ulokować maluchy w ciepłym i zacisznym miejscu np. w kartonowym pudełku wyłożonym miękką, naturalną tkaniną. Dodatkowo pudełko można okryć materiałem do 2/3 powierzchni.

Przygotowanie mleka:
Specjalne mleko w proszku dla kociąt można kupić w lecznicach weterynaryjnych - jego skład odpowiada składowi mleka kocicy ( woda - 82,4%, białko - 7-9,5%, tłuszcz - 4,8-6,8 %, węglowodany (laktoza, czyli cukier mleczny - 4,8-10%). Mleko w proszku wymaga jedynie rozpuszczenia w ciepłej wodzie (37 - 38°C) i od razu nadaje się do podawania oseskom (nie trzeba gotować). Ważne jest przygotowywanie zawsze świeżej porcji mleka. Gotowe preparaty mleczne należy przygotowywać zgodnie z zaleceniami producenta.

Ilość i wielkość posiłków:
- W pierwszym tygodniu życia posiłki należy podawać co 2-3 godziny w ciągu dnia i co 3-4 nocą. W pierwszych dziesięciu dniach na jeden posiłek podawać należy po 3 - 5 ml. mleka.
- W drugim tygodniu życia karmić można już co 3-4 godziny w ciągu dnia i co 5 godzin nocą. Ilość podawanego mleka na jeden posiłek ulega zwiększeniu do 7-8 ml. Uwaga: powyższe dane są typowe i nie można traktować ich jako ścisłych wytycznych karmienia. Podawany pokarm powinien stale utrzymywać temperaturę 37-38 °C , w przeciwnym razie mogą wystąpić biegunki. Do karmienia można używać: pipety, strzykawki jednorazowej lub małej buteleczki ze smoczkiem (otwór w smoczku nie może być zbyt duży, gdyż grozi to dostaniem się mleka podczas karmienia do dróg oddechowych kociaka, powodując niebezpieczeństwo uduszenia.
- Dla każdego kociaka należy używać osobnej strzykawki czy butelki. Przed jedzeniem dobrze jest owinąć kocię w ręcznik żeby się nie zalewało i nie brudziło. Najwygodniej karmić malucha, trzymając go na kolanach. Podczas karmienia należy podstawiać dłoń pod nóżki kociaka, w celu umożliwienia mu instynktownego uciskania.

Masowanie brzuszków i toaleta:
Po każdym posiłku należy obowiązkowo masować brzuszki w kółeczko, w kierunku odbytu - to powoduje pobudzenie jelita do pracy i wypróżnienie malucha (po to kocia matka liże kocięta).
Ciepłą wodą i wacikiem należy umyć pyszczek malucha po karmieniu, potem umyć kuperek i wytrzeć do sucha miękkim papierem (jednorazowym ręcznikiem lub papierem toaletowym).
Sprzymierzeńcem czlowieka podejmującego się wykarmienia kociąt może być przyjazna kotka lub suka, która zajmie się toaletą maluchów.


Norka wychowująca nasze maluchy: Fantę i Pepsi
kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1,5% podatku

Wypełnij bezpłatnie swój PIT

  przez internet

i przekaż 1,5% na OPP "CANIS",

numer KRS: 0000128172

Pobierz program PIT

Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP

Fundacja Opieki nad Zwierzętami Canis

Fundacja Opieki nad Zwierzętami CANIS

działa na terenie Warszawy na rzecz bezdomnych zwierząt, głównie kotów, została założona 15 lipca 1992 r. przez Danutę Skarbek. Powstała z potrzeby niesienia pomocy niechcianym,
zagubionym, wyrzucanym zwierzętom; w odpowiedzi na stale pogarszające się warunki ich bytowania w mieście. Więcej >>>


Tel.: 22 833-81-30, 693-34-99-78
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

darowizny dla Fundacji Canis prosimy kierować na rachunek bankowy:

96 1020 1026 0000 1602 0102 2938


Grafiki rysunkowe są autorstwa Macieja Jezierskiego
Zdjęcia zwierząt wykonali: Danuta Skarbek, Ewa Gontarek, Małgorzata Jaskłowska, Mariusz Pietroń
Webdesign, grafika i administracja serwisu: Małgorzata Jaskłowska

 

sklepbaner

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 150 gości oraz 0 użytkowników.

Na blogu Fundacji Canis znajdziesz aktualności i wiele porad.
Zachęcamy osoby, które adoptowały od nas psy i koty do dzielenia się wiadomościami o swoich pupilach na naszym blogu.

Canis Fundacja<